„Kuule, sa töötad seal pangas ja tegeled mingi investeerimisasjaga – ütle, millesse ma investeerima peaksin?“
Seda küsimust on mu tuttavad esitanud mulle sageli. Kuigi ma pole kunagi töötanud ametikohal, kus oleksin pidanud investeerima teiste inimeste raha, näiteks fondijuhina, on minu seotus investeerimisteemadega ilmselt midagi, mis mu tuttavate meelest minust valdkonna eksperdi teeb. Ning kui võtta aluseks keskmise eestlase teadmised säästmisest ja investeerimisest, siis ilmselt ongi mu teadmised nendes teemades üle keskmise.
Ma olen tavaliselt vastanud sellele küsimusele nii: „Küsimus, millesse sa võiksid investeerida, on järjekorras umbes seitsmes. Enne seda, kui sa pole endalt küsinud kuut eelnevat küsimust ning ka neile vastanud, ei ole sul ilmselt suuremat kasu sellest, kuidas ma sellele küsimusele vastan.“ Selline vastus võib tunduda esialgu küll põiklev, kuid mõte investeerimisest on laiemalt võttes küsimus rahast.
Raha kui teema on paljude jaoks meist ilmselt oluline, ent võib-olla mitte alati kõige olulisem asi elus. Aga mis on siis olulisem? Mina usun, et see on õnn.
Mis sind tegelikult elus õnnelikuks teeb?
Kui võtame aluseks psühholoog Katrin Saali Sauli poolt välja pakutud ühe õnne definitsiooni ja seda veidi mudime, võib välja tuua järgnevad õnne komponendid:
1. tervis
2. lähisuhted
3. eneseteostus
4. füüsiline turvalisus
5. materiaalne turvalisus
Ei pea nõustuma ilmtingimata just selle õnne definitsiooniga, ent kui võtta aluseks just need viis kriteeriumit, peab nõustuma, et on raske tunda ennast õnnelikuna kui vähemalt ühega neist ei ole lood väga hästi. Õnn on seega nagu šokolaadikook. Meile on antud nuga ja ülesanne lõigata see viieks. Nüüd peab meist igaüks otsustama, millised need tükid saavad olema. Kas need on võrdse suurusega, või on mõni väiksem ja mõni suurem?
Valikud, valikud, valikud
Materiaalne turvalisus ongi küsimus rahast. See on kitsamalt vaadates küsimus elus püsimisest – kas meil on söök laual, katus pea kohal ja riided seljas. Laiemalt vaadates on see aga küsimus võimekusest lubada endale samuti rahalist ressurssi nõudvad naudinguid nagu kultuurisündmused või reisimine. Samuti on see on suutlikkus kaitsta ennast ja oma lähedasi mistahes elu ootamatuste eest ka muul viisil kui hoolimise ja armastusega.
Aeg on piiratud ressurss. Oma õnnekoogi kõrval seistes ja seda mõttes tükkideks jagades on meil vaja kaaluda ja otsustada, mis on meie elus kõige olulisem või vähem oluline. Rohkem aega ja vaeva peaksime panustama just nendesse õnne komponentidesse, mis just meile kõige rohkem korda lähevad.
Kui suur on materiaalse turvatunde tükk sinu õnnekoogis?